dnes je 21.11.2024

Input:

Zkoušky pro stanovení odolnosti plastů proti korozi za napětí

6.1.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

3.2.7.7 Zkoušky pro stanovení odolnosti plastů proti korozi za napětí

Ing. Richard Klement

Základní charakteristiky

Při většině praktických aplikací jsou plasty vystaveny současnému působení tenzoaktivního prostředí (atmosféra, chemikálie apod.) a mechanickému namáhání. Při tomto stavu vznikají v plastu vlasové trhliny, které jsou nejprve od sebe odděleny, později se spojují, pronikají z povrchu do hloubky a vedou k porušení celistvosti. Tento proces je jedním z nejnebezpečnějších důsledků působení prostředí na plasty a nazývá se koroze za napětí. Zmenšuje pevnost a zkracuje životnost plastu při mechanickém namáhání i odolnost proti únavě. Objevuje se zejména u výlisků z termoplastů, které mají vnitřní pnutí. Korozi plastů za napětí lze definovat jako tvorbu povrchových otevřených trhlin, vyvolanou současným působením tenzoaktivního prostředí a mechanického napětí.

Podstata zkoušek

Podstatou zkoušek je vystavení zkušebních těles po určitou dobu účinkům konstantního zatížení (napětí nebo deformace) ve vnějším tenzoaktivním prostředí a stanovení změn (poklesu) jejich sledovaných vlastností po působení tohoto prostředí.

Metody měření

Pro stanovení koroze za napětí plastů jsou normalizovány čtyři zkušební metody: metoda prostého ohybu, metoda ohnutého pásku, metoda vtlačování kuličky nebo hrotu a metoda konstantního tahového napětí. Zkušební tělesa jsou plochá, jejich rozměry a počty musejí odpovídat požadavkům příslušných zkušebních metod pro hodnocení jednotlivých vlastností. Tenzoaktivní (zkušební) prostředí se volí podle účelu zkoušky nebo podle použití zkoušeného plastu a je specifikováno v odpovídající normě. Obvykle se používají kapalné chemikálie (nasycené uhlovodíky, mastné kyseliny a jejich deriváty, alkoholy, rozpouštědla, rostlinné oleje apod.), dále pasty, mazadla, plyny aj. Exponovaná zkušební tělesa i referenční zkušební tělesa se kondicionují nejméně 24 hodin při teplotě (23 ±1) °C a relativní vlhkosti (50 ±5) %. Teploty zkušebního prostředí a teploty referenčního prostředí (obvykle vzduch) jsou přednostně udržovány v intervalu (23 ±1) °C, lze však použít i jiné specifikované teploty. Expozice zkušebních těles se provádí ve zkušebních zařízeních, která umožní vystavit zkušební tělesa danému typu zatížení. Části zkušebního zařízení, které přicházejí do styku s chemickým prostředím, musejí být vyrobeny z inertního materiálu. Zatížená zkušební tělesa se uvedou po dohodnutou dobu do kontaktu se zkušebním prostředím. V případě kapalného nebo plynného zkušebního prostředí jsou namáhaná zkušební tělesa úplně ponořena v tomto prostředí. V případě viskózního zkušebního prostředí (pasty, tuhá mazadla apod.) se tyto nanášejí na exponované povrchy zkušebních těles. Po vyjmutí zkušebních těles se hodnotí vzniklé změny zvolených vlastností.

Nahrávám...
Nahrávám...