3.2.1.10 Zkoušky dynamické únavy plastů
Ing. Richard Klement
Plastové díly mohou být vystaveny časově proměnnému dynamickému namáhání, při kterém dochází k porušení materiálu při podstatně menším napětí než při statické zkoušce. Zvláště nebezpečné je zatěžování materiálu takovou cyklickou silou (frekvencí), s níž je namáhaný materiál v rezonanci. Tím vzniká zejména u materiálů s malou útlumovou schopností špičkové napětí, které několikanásobně převyšuje určité mezní dynamické (normální) napětí.
Nahoru Základní charakteristiky
Únava materiálu je proces probíhající v materiálu v důsledku dlouhodobého statického nebo časově proměnlivého namáhání a způsobující, že materiál se poruší při napětích nižších než odpovídá mezi pevnosti zjištěné krátkodobými zkouškami.
Mez únavy je dynamické napětí, kterému odolá zkušební těleso po neomezenou dobu (neomezený počet cyklů). Za mez únavy se obvykle považuje smluvní hodnota pro určitý počet cyklů, např. 106 cyklů.
Časová pevnost je napětí, které poruší zkušební těleso za příslušnou dobu nebo počet cyklů.
Při únavových zkouškách tuhých plastů se používá cyklické namáhání nucenými kmity za takových podmínek, které vedou k destrukci zkušebních těles. Způsob deformace je jednosměrný tah - tlak, ohyb nebo torze. Podle způsobu namáhání může mít cyklické napětí lineární nebo sinusový průběh (nejčastější). Na následujícím obrázku je uveden příklad cyklického namáhání při určitém statickém napětí σm, okolo kterého probíhá střídavé namáhání od horního napětí σh k dolnímu napětí σn. Podobně může zkouška probíhat cyklickým namáháním při určité střední deformaci εm, s průběhem od εh k εn.
Obrázek sinusového průběhu cyklického namáhání:
Střední napětí σm nebo střední deformace εm jsou dány rovnicemi:
σm = (σh + σn) / 2; εm = (εh + εn) / 2
Velikost kmitu je dána výkmitem (amplitudou) napětí σa nebo deformace εa podél obou stran středního napětí. Horní napětí σh (deformace εh) je největší, spodní napětí σn (deformace εn) je nejmenší hodnota namáhání (deformace) nezávislá na tom, zda namáhání probíhá v tahu nebo v tlaku:
σa = (σh - σn) / 2; εa = (εh - εn) / 2
Dvojnásobná hodnota výkmitu σa či εa (rozdíl horního a dolního výkmitu) určí rozkmit, tj. rozsah cyklického napětí nebo cyklické deformace:
2σa = σh - σn; 2εa = εh - εn
Mez únavy σC je dána rovnicí:
σC = σm + σA,
kde σA je mezní výkmit napětí.
Mez časované únavy σN je největší výkmit (amplituda) napětí kmitajícího kolem středního napětí σm, které zkušební těleso vydrží pro požadovaný počet zatěžovacích cyklů (N). Je dána rovnicí:
σN = σm + σAN,
kde σAN je mezní výkmit napětí. U…