8.8.2 Vady výrobků z plastů a jejich rozdělení
Ing. Miloš Sova, CSc.
Nahoru Pojem „vada” výrobků
Pod pojmem vada se rozumí každá odchylka, kterou se daný výrobek liší od schváleného standardu, specifikovaného výkresem, referenčním vzorkem nebo schválenými přejímacími podmínkami. Odchylka od příslušných norem, případně sjednaných technických podmínek, se může týkat tvaru, rozměrů, hmotnosti, vzhledu, vnitřního stavu výrobku nebo jeho mechanických a fyzikálních vlastností. Jejím důsledkem je změna užitných vlastností výrobku, v extrémním případě až ztráta jeho funkčnosti.
Nahoru Rozdělení vad podle ČSN 64 0052
Norma ČSN 64 0052 rozděluje viditelné vady do čtyř skupin:
1. Všeobecně přijatelné vady, které nemají vliv na funkci a životnost výrobku. Příkladem je nerovnoměrný nebo nedostatečný lesk nebo jiná nevýznamná vada povrchu.
2. Omezeně přijatelné vady, které neovlivňují použitelnost výrobku, pokud jejich povaha, velikost a množství nepřekročí dohodnutou míru. Jejich rozsah je dán dohodou mezi výrobcem a odběratelem. Příkladem je studený spoj nebo stopy po vlhkosti, cizí vměstek do určité velikosti apod.
3. Opravitelné vady jsou takové odchylky od standardu, jejichž oprava vhodným způsobem je příslušnou normou dovolena nebo není výslovně zakázána. Lze je odstranit, aniž by byla ovlivněna použitelnost výrobku. Způsob opravy musí být předem dohodnut mezi dodavatelem a odběratelem. K takovým vadám patří např. přetoky v dělicí rovině.
4. Nepřijatelné vady, které nelze opravou odstranit buď vůbec anebo pouze způsobem, který by ovlivnil použitelnost výrobku a který sjednané technické podmínky nepřipouštějí. Jako příklad lze uvést deformaci tvaru výrobku nebo přítomnost trhliny.
Norma dále rozeznává čtyři hladiny přípustnosti vad, přičemž první hladina stanoví nejpřísnější kritéria a připouští pouze vady 1. skupiny, tj. vady všeobecně přijatelné, zatímco čtvrtá hladina připouští výrobky s omezeně přijatelnými vadami, jejichž stupeň, množství a poloha na výrobku jsou specifikovány dohodou v rámci odběratelsko-dodavatelských vztahů.
Z praktického hlediska je užitečné dělení vad na vady zjevné a vady skryté a závady při vlastním vstřikování, které ovšem mají k vadám výstřiku přímý vztah.
I. Zjevné vady
Zjevné vady jsou takové, které lze zjistit prostým vizuálním porovnáním výrobku se schváleným referenčním výrobkem čili standardem. Dělí se do dvou skupin, a to na vady tvaru a vady povrchu.
A. Vady tvaru jsou:
1. nedostříknuté výrobky,
2. přetoky a otřepy, vznikající hlavně v dělicí rovině formy,
3. propadliny a vtaženiny, vyskytující se u tlustostěnných výstřiků, případně zvrásnění nebo zvlnění povrchu,
4. zborcení tvaru a deformace výstřiku jako důsledek nerovnoměrného smršťování hmoty.
B. Vady povrchu jsou:
5. změna barvy materiálu a…