dnes je 8.9.2024

Input:

Svařovací dráty pro tavné svařování nerezavějících a žáruvzdorných ocelí tavící se elektrodou v ochranném plynu

18.1.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

6.4.2.4
Svařovací dráty pro tavné svařování nerezavějících a žáruvzdorných ocelí tavící se elektrodou v ochranném plynu

Ing. Josef Trejtnar

Podobně jako již u několika předchozích kapitol pro klasifikaci a značení svařovacích materiálů došlo i norem svařovacích drátů pro svařování nerezavějících a žáruvzdorných ocelí k postupným změnám. Původní evropská norma ČSN EN 12072 (ČSN 055314) byla v roce 2002 nahrazena vyšší normou ČSN EN ISO 14343, která nejenže byla společná pro dráty a tyče pro svařování tavící se (MIG) i netavící se elektrodou (TIG) v ochranném plynu, ale platila i pro dráty pro svařování pod tavidlem i pro pásky navařování stejnou technologií a současně rovněž zaváděla dvojí přístup pro klasifikaci. Systém A opět vychází z doplněné předchozí EN 12072, systém B naopak respektuje podobně jako u dalších dokumentů zvyklosti zemí z oblasti Pacifiku. V roce 2007 bylo přijato pod stejným číslem další rozšiřující a upřesňující vydání této normy a současně vznikly požadavky na rozšíření informací pro používané klasifikace těchto přídavných materiálů nejen podle zavedeného systému ČSN EN 14343-A, ale i podle stejné normy a systému B i podle značení a klasifikace AWS. Z tohoto důvodu byla kapitola znovu přepracována.

Revize tohoto dokumentu z roku 2017 přinesla nové druhy přídavných materiálů a upřesnila a sjednotila řadu menších odchylek v jejich chemických složeních. Byla doplněna nová klasifikační označení. Veškeré změny jsou v podstatné míře zahrnuty do předložených tabulek.

Klasifikace drátů pro svařování nerezavějících a žáruvzdorných ocelí podle ČSN EN ISO 14343-A

Podle této normy jsou jak drátové, tak i páskové elektrody pro svařování v ochranných atmosférách i pod tavidlem včetně tyčí pro svařování netavící se elektrodou v ochranném plynu (TIG) i páskové elektrody pro navařování a elektrostruskové svařování klasifikovány podle jejich jmenovitého chemického složení. Před jejich označení se vkládá písmeno, které označuje metodu svařování, pro kterou je výrobek určen následovně:

G – dráty pro obloukové svařování tavící se elektrodou v ochranném plynu

W – tyče a dráty pro obloukové svařování netavící se elektrodou v ochranném plynu (TIG)

S – dráty pro svařování pod tavidlem

B – pásky pro navařování pod tavidlem a pro elektrostruskové svařování páskovou elektrodou

P – dráty pro plazmové svařování

L – dráty pro laserové svařování

Další označení už charakterizuje značkou jmenovité chemické složení uvedeného drátu podle tabulky "Označení chemického složení drátu podle ČSN EN ISO 14343 - A (2017)".

Příklad klasifikačního značení:

ČSN EN ISO 14343-A -G 20 10 3

kde

G – je podle výše uvedené symboliky označení pro drát pro obloukové svařování tavící se

elektrodou v ochranném plynu (MIG)

20 10 3 – je označení chemického složení drátu podle následující tabulky.

Tabulka Označení chemického složení drátu podle ČSN EN ISO 14343 - A (2017)

Klasifikace drátů pro svařování nerezavějících a žáruvzdorných ocelí

Nahrávám...
Nahrávám...