4.1.3.3 Styrénové polymery
Ing. Miloš Sova, CSc.
Polystyrén
Ataktický polystyrén je ve srovnání s polyolefiny mnohem méně odolný vůči chemickým činidlům. Příčinou je amorfní stav polymeru, reaktivní vodík na terciárním uhlíku a fenylová jádra, která jsou přístupná chemickým reakcím, jako je sulfonace, chlormethylace, nitrace, chlorace apod. Amorfní stav polystyrénu způsobuje i jeho malou odolnost vůči nepolárním rozpouštědlům. Je velmi odolný vůči vodě, roztokům neoxidačních solí a minerálním olejům. Za nízkých teplot odolává koncentrovaným zásadám a neoxidačním kyselinám.
Má velký sklon ke vzniku trhlin korozí za napětí, což vylučuje jeho použití na mechanicky namáhané výrobky přicházející do styku s povrchově aktivními látkami (uhlovodíky, freony, alkoholy, tuky). Jeho chemickou odolnost uvádí následující tabulka.
Chemická odolnost polystyrénu:
*) 1 - odolává, 2 - omezená odolnost, 3 - neodolává
Kopolymery styrénu a houževnaté polystyrény
Odolnost kopolymerů styrénu i houževnatých polystyrénů proti působení chemikálií se výrazně neliší od odolnosti standardního polystyrénu. Ve srovnání s polystyrénem je u modifikovaných typů houževnatého polystyrénu a u kopolymerů poněkud snížena odolnost proti působení zásad za zvýšených teplot a odolnost proti působení silných kyselin.
Kopolymery styrénu s akrylonitrilem
Obdobně jako polystyrén odolává kopolymer styrénu s akrylonitrilem (SAN) velmi dobře působení vody, vodných roztoků anorganických solí neoxidační povahy, zředěným roztokům kyselin a hydroxidů alkalických kovů. Propustnost kopolymeru styrenu s akrylonitrilem (76 + 24) pro vodní páru při 20 °C činí 20 g.m-2.d-1 až 26 g.m-2.d-1 při rozdílu vlhkosti 85% relativní vlhkosti a nulové vlhkosti. Napadán je koncentrovanými kyselinami, zejména při vyšších teplotách, koncentrovanými roztoky hydroxidů alkalických kovů a některými rozpouštědly, které u kopolymeru vyvolávají korozi za napětí. Ke korozi za napětí dochází např. při působení směsi olivového oleje a kyseliny olejové v poměru 1:1, při působení isopropylalkoholu, methanolu a hexanu. Pokles dlouhodobé pevnosti kopolymeru SAN v některých chemikáliích je znázorněn na obrázku.
Dlouhodobá pevnost v tahu σPt kopolymeru SAN při působení vody, zředěné kyseliny chlorovodíkové a směsi olivového oleje s kyselinou olejovou:
1 - směs olivového oleje s kyselinou sírovou (1 + 1) při 20 °C
2 - směs olivového oleje s kyselinou olejovou (1 + 1) při 40 °C
3 - destilovaná voda při 20 °C
4 - destilovaná voda při 40 °C
5 - 1molární roztok HCl při 40 °C
Přehled odolnosti kopolymeru SAN proti působení chemikálií je uveden v tabulce.
Odolnost kopolymeru styrénu s akrylonitrilem proti působení chemikálií:
*) 1 - odolává, 2 - omezená odolnost, 3 - neodolává
K - náchylnost ke korozi za napětí
Terpolymer akrylonitril-butadién-styrén
Terpolymer akrylonitril-butadién-styrén (ABS) se odolností proti působení chemikálií v podstatě neliší od standardního typu polystyrénu. Korozi za napětí odolává lépe než standardní polystyrén i než ostatní typy houževnatých polystyrénů. Terpolymer ABS odolává působení vody, vodných roztoků anorganických solí, kyselin a hydroxidů alkalických kovů. Je napadán oxidačními činidly a některými rozpouštědly. Jsou to:
bavlníkový olej
butylacetát
butylalkohol
cyklohexanol
diacetonalkohol
ethylacetát
ethylalkohol
ethylénglykol
glycerol
heptan
hexan
hexylalkohol
isobutylmethylketon
isopropylalkohol
kukuřičný olej
kyselina mléčná (konc.)
kyselina mravenčí (konc.)
kyselina octová (konc.)
kyselina olejová
lakový benzin
lněný olej
methylalkohol
oktan
tetrachlórmethan
trichlórmonofluórmethan
vepřové sádlo
vodné roztoky mýdel
Kritické deformace, při kterých vzniká koroze za napětí u terpolymeru ABS, jsou pro některé sloučeniny uvedeny v tabulce.
Kritická deformace terpolymeru ABS, při které dochází k tvorbě trhlinek:
Poznámka. V methylalkoholu dochází k tvorbě trhlinek i bez mechanického namáhání terpolymeru ABS. Trhlinky vznikají po 3000 hodinách působení při 20 0C.
Přehled odolnosti terpolymeru ABS proti působení chemikálií je uveden v tabulce.
Odolnost terpolymeru ABS proti působení chemikálií (tabulka platí i pro kopolymery ASA):