dnes je 21.11.2024

Input:

Statické ohybové zkoušky plastů

6.1.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

3.2.1.5 Statické ohybové zkoušky plastů

Ing. Richard Klement

Základní charakteristiky

Při ohybové zkoušce se jedná vlastně o namáhání tlakem a tahem současně. Napětí je v principu rozloženo tak, že v horních vrstvách je tahové, směrem k neutrální ose se zmenšuje a přes nulové napětí se mění v dolní polovině průřezu na tlakové. Napětí v ohybu σf se určí podle rovnice:

σf = M / W [MPa],

kde M je ohybový moment (N.mm) při zatížení F, W je modul průřezu zkušebního tělesa (mm3). Dosazením dostáváme základní vztah pro napětí v ohybu (ohybové namáhání):

σf = 3.F.L / 2.b.h [MPa],

kde F je zatěžující síla (N), L je rozpětí podpěr (mm), b je šířka zkušebního tělesa (mm), h je tloušťka zkušebního tělesa (mm).

Modul pružnosti v ohybu Ef se vypočítá podle rovnice:

Ef = σ2 - σ1 / ε2 - ε1 = Δσ / Δε [MPa],

kde σ1 je napětí v ohybu stanovené pro průhyb σ1, σ2 je napětí v ohybu stanovené pro průhyb σ2. Průhyb představuje vychýlení (mm) plochy tělesa ze své původní polohy uprostřed rozpětí obou podpěr.

Výsledkem ohybových zkoušek jsou ohybové křivky napětí - průhyb (deformace). Příklady průběhu obecných ohybových křivek plastů (a - plasty se zlomí před mezí kluzu; b - plasty se zlomí před dosažením smluvního průhybu; c - plasty nemají mez kluzu a nezlomí se před dosažením smluvního průhybu, tj. 1,5 násobku tloušťky tělesa) jsou uvedeny na následujícím obrázku.

Obrázek obecných ohybových křivek:

Podstata zkoušek

Zkušební těleso, volně položené na dvou podpěrách, je uprostřed mezi nimi za definovaných podmínek krátkodobě zatěžováno až do svého rozlomení nebo do dosažení stanovené hodnoty.

Zkušební tělesa

Zkušební tělesa ve tvaru hranolu (trámce), musí vyhovovat specifickým požadavkům příslušné materiálové normy. Platí podmínka, že poměr délky a tloušťky zkušebního tělesa musí být v poměru 20 ± 1. Přednostní typ

Nahrávám...
Nahrávám...