dnes je 21.11.2024

Input:

Polyfenylénoxid (PFO, PPO)

6.2.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

4.9.2 Polyfenylénoxid (PFO, PPO)

Ing. Miloš Sova, CSc.

Historie

Polyfenylénoxid byl poprvé uveden na trh v roce 1965 americkou firmou General Electric, která jej stále vyrábí pod obchodním označením NORYL.

Struktura

Svojí chemickou stavbou patří k aromatickým polyétherům. Jedná se o poly(2,6-dimethyl-1,4-fenylénether).

Struktura polyfenylénoxidu:

Spojení aromatických benzenových jader přes kyslíkové můstky dodává těmto a dalším podobným polymerům specifické vlastnosti, především tuhost makromolekul a vysokou teplotu tání. Benzenová jádra spojená přes kyslíkové můstky podobně jako polyfenylénoxid mají i další polymery jako například polyétherétherketon nebo polyéthersulfony. Polysulfidy (čili polythioéthery) mají místo kyslíkových můstků můstky tvořené atomy síry. Přes tuto strukturní podobnost, s přihlédnutím k tomu, že jejich makromolekuly obsahují také další významné chemické struktury (ketoskupiny, sulfonové skupiny), jsme se rozhodli zařadit tyto polymery do samostatné kapitoly Ketony, sulfidy, sulfony a imidy.

Výroba

Polyfenylénoxid se vyrábí z 2,4-dimethylfenolu. Produkty mají poměrně nízkou molární hmotnost, asi 25 000 až 30 000. Makromolekula polyfenylénoxidu je lineární, jen málo větvená.

Vlastnosti

Specifická chemická struktura propůjčuje polyfenylénoxidu mimořádné vlastnosti, které jej předurčují k využívání jako technický čili inženýrský plast. Od velice nízkých teplot až téměř do teplot na úrovni skelného přechodu, který leží nad teplotou 200 °C, lze plně využít jeho mechanických vlastností, především pevnosti, a to i z dlouhodobého hlediska.

Z mechanických vlastností vyniká především tuhostí, která se málo mění i v průběhu dlouhodobého zatížení. Polyfenylénoxid má malý sklon k tečení pod napětím. Je také velmi chemicky odolný, odolává vroucí vodě, zředěným kyselinám, silným louhům, alkoholům detergentům, tukům a olejům. Horká voda ani pára nezpůsobí jeho hydrolýzu. Není citlivý k oxidaci. Neodolává však koncentrovaným kyselinám, ketonům, chlorovaným a aromatickým uhlovodíkům.

Přednosti

Samotný nemodifikovaný polyfenylénoxid vyniká následujícími přednostmi:

• má nízkou hustotu,

• má vysokou houževnatost, tuhost i tvrdost,

• má vysokou tvarovou stálost za tepla,

• má malou navlhavost a nasákavost,

• má nízkou hodnotu koeficientu délkové teplotní roztažnosti,

• má vynikající chemickou odolnost,

• odolává hydrolýze, tedy rozkladu působením vody,

• má nízkou hořlavost,

• má výbornou rozměrovou stabilitu a hodí se na výrobu rozměrově přesných výlisků.

Nevýhody

Nevýhodou se jeví, jak bylo uvedeno, jeho náchylnost k destrukci působením zvýšených teplot nad 100 °C na vzduchu.

Modifikovaný PPO

Přes své nesporné přednosti, mechanické, tepelné a chemické, nenalezl samotný polyfenylénoxid v Evropě významné využití. To bylo způsobeno několika důvody, především zhoršenou zpracovatelností doprovázenou náchylností k oxidačnímu odbourávání při teplotách zpracování. Významného rozšíření jako inženýrský plast dosáhl až polyfenylénoxid modifikovaný polystyrénem. Příznivé vlastnosti polyfenylénoxidu zůstaly zachovány a přitom se navíc zlepšila jeho zpracovatelnost a dosáhlo se malého smrštění.

PPO / PS

Modifikovaný polyfenylénoxid je typická polymerní směs. Někdy se také používá termín polymerní slitina. Vyrábí se mechanickým směšováním jednotlivých polymerů – polyfenylénoxidu a polystyrénu nejčastěji v poměru 1:1. Vzniká tak amorfní termoplast určený pro zpracování vstřikováním. Je sice pravda, že přídavek polystyrénu mírně sníží hodnoty některých mechanických vlastností, ale tento pokles lze snadno napravit přídavkem vyztužujících plniv, např. skleněných vláken.

V posledních letech převážila namísto samotného polystyrénu modifikace polyfenylénoxidu houževnatými typy polystyrénu, tedy PS-HI nebo S/B kaučukem. Dosáhne se tak extrémního zvýšení houževnatosti.

Sortiment

Modifikovaný polyfenylénoxid se dodává jako neprůhledný, béžově zabarvený granulát, který lze barvit na všechny odstíny. K dispozici jsou také typy plněné skleněnými vlákny, minerálními plnivy a také typy modifikované retardéry hoření. Zvláštností je také přídavek nadouvadel umožňujících výrobu strukturních pěn.

Polyfenylénoxid se používá na obdobné aplikace jako ABS, ale odlišuje se od něj především výrazně vyššími hodnotami vrubové houževnatosti a tepelné odolnosti. Vlastnosti modifikovaného polyfenylénoxidu lze srovnávat spíše s polymerní směsí ABS/PC.

Mechanické vlastnosti

Polyfenylénoxid patří svými vlastnostmi do skupiny konstrukčních neboli inženýrských termoplastů. Přehled nejdůležitějších vlastností polyfenylénoxidu nemodifikovaného, modifikovaného polystyrénem a vyztuženého 30 % skleněných vláken přináší následující tabulka.

Základní vlastnosti PPO:

Vlastnost Jednotka Polyfenylénoxid nemodifikovaný Polyfenylénoxid modifikovaný polystyrénem Polyfenylénoxid s 30% skleněných vláken
Hustota g/cm3 1,06 1,04 1,27
Index toku taveniny (230/3,8) ml/10 min - - -
Modul pružnosti v tahu MPa 2400 2500 8400
Modul pružnosti v ohybu MPa - - -
Mez kluzu MPa 74 65 -
Deformace na mezi kluzu % - - -
Pevnost v tahu MPa 60 62 120
Pevnost v ohybu MPa - 85-100 130-160
Tažnost % 80 60 5
Rázová houževnatost Charpy, 23 °C kJ/m2 - bez lomu 12-16
Vrubová houževnatost Charpy,
23 °C
kJ/m2 - 12-22 5-6
Rázová houževnatost Izod, 23 °C kJ/m2 - - -
Rázová houževnatost Izod, -30 °C kJ/m2 - - -
Vrubová houževnatost Izod, 23 °C kJ/m2 - - -
Vrubová houževnatost Izod, -30 °C kJ/m2 - - -
Tvrdost kuličkou MPa - 90-100 140-180
Teplota tání krystalitů °C - - -
Tvarová stálost za tepla ISO 75 A
(1,8 MPa)
°C 175 130 149
Tvarová stálost za tepla ISO 75 B
(0,45 MPa)
°C - - -
Teplota měknutí dle Vicata A °C 185 148 160
Teplota měknutí dle Vicata B °C - 105-200 145
Tepelná odolnost dle Martense °C - - -
Nejvyšší krátkodobá teplota použití °C 200 150 170
Nejvyšší dlouhodobá teplota použití °C 100 80 80
Teplota skelného přechodu °C 170-180 80-100 -
Koeficient teplotní roztažnosti 10-5.K-1 5,2 6,0 2,5
Permitivita 50 Hz - 2,7 2,7 2,9
Nahrávám...
Nahrávám...