6.4.4.3
Plněné elektrody pro obloukové svařování žáropevných ocelí v ochranném plynu (2016, 2021)
Ing. Josef Trejtnar
Pro klasifikaci těchto plněných elektrod opět platí nová mezinárodní norma ČSN EN ISO 17634 (055502), která nahradila předchozí ČSN EN 12071. Podobně jako v předchozí kapitole již zavádí klasifikaci podle obou uznávaných klasifikačních systémů, tj. evropského A a asijského B. Patří sem všechny plněné elektrody pro svařování žáropevných a nízkolegovaných ocelí s tepelným zpracováním po svařování.
Systém A vychází z chemického složení čistého svarového kovu těchto plněných elektrod a z požadavků na splnění určitých minimálních hodnot jeho mechanických vlastností, tj. smluvní meze kluzu a nárazové práce.
Systém B pak rovněž vychází z chemického složení čistého svarového kovu se zcela odlišným způsobem značení a z požadavků na mez pevnosti čistého svarového kovu. Hodnocení ostatních charakteristik je rovněž odlišné a oba systémy proto nelze zcela srovnávat nebo směšovat. Základní parametry obou klasifikačních systému jsou v dalších kapitolách stručně popsány.
Nová úprava citované ČSN EN ISO 17634 z února roku 2016 přinesla několik nově zpracovaných úprav, a to:
-
v systému klasifikace A i B se mění označení pro použitý ochranný plyn tak, že nově bude na místě označení plynu používán symbol podle ČSN EN ISO 14175.Pro plněné elektrody s vlastní ochranou se místo značky použije symbol " NO"
-
v systému klasifikace podle ČSN EN ISO 17634 – B se kromě výše uvedeného dále mění:
- rozsahy pevnostních vlastností čistého svarového kovu pro jednotlivá označení – viz nová tabulka č.4
- maximální obsah manganu v chemickém složení některých svarových kovů – viz nová tabulka č.6
- mechanické vlastnosti – hodnoty minimální meze kluzu a rozsahů pevnosti v tahu čistých svarových kovů s označením podle této klasifikace – viz nová tabulka č.7
Americká norma AWS tento typ plněných elektrod klasifikuje společnými normami AWSA5.28 a AWS A5.29, které byly rozebrány v předešlé kapitole pro plněné elektrody pro svařování vysokopevnostních ocelí včetně údajů o nově zavedené souhrnné AWS A5.36.
NahoruKlasifikace podle ČSN EN ISO 17634-A
Plněné elektrody pro svařování žáropevných ocelí jsou podle systému – A výše uvedené normy klasifikovány podle chemického složení jejich čistého svarového kovu s požadavky na průměrnou nárazovou práci 47 J a na velikost smluvní meze kluzu. Více ukáže rozbor příkladu klasifikace:
Plněná elektroda ČSN EN ISO 17634-A: T CrMo2 B M21 1 H5
kde
T – je označení pro plněnou elektrodu
CrMo2 – je označení pro chemické složení čistého svarového kovu podle tab.1
Svarový kov daného chemického složení musí současně splňovat požadavky na pevnostní charakteristiky, uvedené v tab.2
B – je označení pro druh náplně elektrody - používají se písmena R,P,B,M a Z s významem podle tab.3. Označení je stejné jako pro plněné elektrody pro svařování vysokopevnostních ocelí.
M 21 – znamená ochranný plyn s klasifikací M21 podle ČSN EN ISO 14175. Pro plněné elektrody s vlastní ochranou se užívá označení "N0"
Další značení je nepovinné a znamená:
- číslice 1 až 5 označuje polohy resp. polohy, pro které je elektroda vhodná v souladu s ČSN EN ISO 15792-3 a se značením poloh podle ČSN EN ISO 6947.
- H5 – maximální obsah difúzního vodíku ve svarovém kovu v ml/100g svarového kovu měřeného podle ČSN EN ISO 3690. Max. hranice jsou 5,10 a 15 ml.
NahoruKlasifikace podle ČSN EN ISO 17634 – B
Podle výše uvedeného systému – B citované normy jsou plněné elektrody klasifikovány podle pevnosti v tahu čistého svarového kovu a jeho chemického složení. Způsob je opět nejlépe vysvětlen na příkladu:
Plněná elektroda ČSN EN ISO 17634-B: T 55 T1-1 M 21 2M3 H5
kde
T – je označení pro plněnou elektrodu
55 – označení pevnosti v tahu čistého svarového kovu. Používá se dvojčíslí podle tab.4, musí však být současně splněny všechny požadavky na ostatní mechanické vlastnosti a složení svarového kovu podle dále uvedených tab.4.
Tab. 4 Označení pevnostních vlastností čístého svarového kovu podle ČSN EN ISO 17634 -B (úpr. 2016)
T1, případně T5, T15 nebo TG značí charakteristiku použití podle tab.5
1- číslicemi "0" nebo "1" se označuje doporučená poloha pro svařování a to takto:
0 – elektroda určená především pro polohy PA a P
1 – určeno pro polohy PA, PB,PC, PD,PE PF a PG, nebo PF+PG.
M21 – znamená ochranný plyn typu M21 podle ČSN EN ISO 14175. Pro plněné elektrody s vlastní ochranou se užívá označení " N0"
2M3 – udává chemické složení čistého svarového kovu a další mechanické vlastnosti a podmínky tepelného zpracování podle tab. 6 a 7.
H5 – v nepovinné části klasifikace udává obsah difúzního vodíku v čistém svarovém kovu ve stupních 5, 10 nebo 15 ml/1000 g svarového kovu.
NahoruPříklady klasifikovaných plněných elektrod pro svařování žáropevných ocelí
Poslední tabulka této kapitoly opět uvádí příklady klasifikovaných plněných elektrod z nabídky několika význačných evropských výrobců, aktualizovaný na stav k počátku roku 2021. Seznam samozřejmě nemůže být vyčerpávající., ale obsahuje významnější položky z nabídky na evropském trhu.