dnes je 21.11.2024

Input:

Ostatní speciální způsoby vstřikování plastů

6.6.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 4 minuty

8.7.4 Ostatní speciální způsoby vstřikování plastů

Ing. Miloš Sova, CSc.

Vstřikování s dolisováním

Vstřikování s dolisováním se používá při výrobě tenkostěnných výstřiků s velkou plochou, to znamená s vysokým poměrem délky a tloušťky stěny (l/t). Postup je založen na programovaném zavírání formy různě velkou silou. V první fázi se forma zavře malou silou a zůstane jakoby nedovřená. Do ní se vstříkne přesná dávka taveniny, přičemž se forma ještě trochu pootevře a hmota nevyplňuje celou dutinu. Ihned se však vyvodí plná uzavírací síla a tavenina ve formě se dolisuje jako u běžného lisování ve dvoudílné formě. Způsob vyžaduje přesné dávkování taveniny do formy a uzavíratelnou trysku. Chlazení probíhá pod plným tlakem, výrobky však obsahují jen malé vnitřní pnutí. Fázi dolisování je možné také realizovat pohyblivým tvárníkem.

Intruzní vstřikování

Výstřiky s mimořádně tlustou stěnou se vyrábějí intruzí. Někdy se tento způsob také nazývá autotermní nebo tokové vstřikování. Intruze představuje mezistupeň mezi vstřikováním a vytlačováním na šnekových strojích. Do uzavřené vstřikovací formy je tavenina plastu dopravována otáčejícím se šnekem. Tavenina plynule protéká tryskou a šnek v této fázi neustupuje v komoře dozadu jako při plastikaci u běžného vstřikování. Teprve po zaplnění dutiny formy se v komoře vytvoří menší zásoba taveniny a ta se použije k doplňování hmoty v dutině formy během chladnutí. Jedná se o obdobu dotlaku u běžného vstřikování. Potřebný tlak se vyvozuje axiálním posuvem šneku. Samotný plnicí tlak je poměrně nízký a dotlak je vyvozen až v konečné fázi procesu přepojením hydraulického obvodu v uzavíracím systému. Tímto způsobem je možné zpracovávat i hmoty s malou odolností vůči vyšším teplotám, protože při intruzi má hmota relativně nízkou teplotu. Přitom je však tavenina dostatečně homogenní. Intruze se vyznačuje těmito přednostmi: Je možné vyrábět tlustostěnné a velké výrobky, jejichž hmotnost mnohonásobně převyšuje vstřikovací kapacitu stroje. Příkladem jsou bloky z polyethylénu s hmotností až 55 kg a s tloušťkou stěny 150 mm. Výrobek vykazuje dobré mechanické i fyzikální vlastnosti a obsahuje jen malé vnitřní pnutí. Nízký tlak v dutině formy nevyžaduje velkou uzavírací sílu.

Sekvenční a kaskádové vstřikování

Negativní vliv studeného spoje na vlastnosti výstřiků lze řešit modifikací vstřikovacího procesu.

K problému je možno přistoupit dvojím způsobem: buď se studený spoj přesune využitím sekvenčního vstřikování do místa, kde se s ohledem na namáhání dílce jeho účinek neprojeví tak škodlivě, anebo za použití kaskádového vstřikování se zabrání jeho vzniku vůbec. Princip obou způsobů je založen na tom, že vstřikovací systémy formy obsahují trysky opatřené uzavíracími jehlami, přičemž každá tryska je samostatně ovládána hydraulickým nebo pneumatickým válcem a

Nahrávám...
Nahrávám...