7.4.4.2 Napjatost a deformace složeného průřezu výrobku z plastu při namáhání prostým tahem / tlakem
Ing. Miloš Sova, CSc.
Na obrázku namáhání složeného průřezu tahem je znázorněna rovnováha - ekvivalence - vnější tahové síly a vnitřních sil v průřezu prutu, složeného ze dvou materiálů s moduly pružnosti E1, E2, E1 > E2. Deformace prutu, tj. jeho protažení, je zároveň - v důsledku tuhé vazby - i deformací obou materiálových oblastí 1, 2. Rovnice rovnováhy je tak
N = σ1S1 + σ2S2 = E1ε1S1 + E2ε2S2 = ε(E1S1 + E2S2).
Odtud je poměrné prodloužení složené tyče
pro kombinaci n materiálů pak
Nahoru Redukovaná plocha průřezu
označíme-li
jako tzv. redukovanou plochu složeného průřezu. Vztažným modulem E1 bývá z praktického hlediska vhodné volit největší z daných hodnot Ei.
Namáhání složeného výrobku tahem:
Tahové napětí v i-té části průřezu je pak určeno vztahem
Příklad 1:
Určete zvýšení tuhosti v tahu plastové tyče vyztužením kontinuálními vlákny. Modul pružnosti vláken je E1, plastové matrice E2. Poměrná objemová koncentrace vláken je c1.
Řešení:
Přímý prut vyztužený ve směru své podélné osy dlouhými vlákny je zvláštním případem složeného prutu, kdy materiál 1 - vlákna - je rovnoměrně rozptýlen po průřezu. Z makroskopického hlediska je prut homogenní, s efektivními vlastnostmi závislými na vlastnostech vláken a matrice a na jejich objemovém zastoupení. Poněvadž se koncentrace vláken po délce prutu nemění, jsou relativní objemová zastoupení obou materiálů zřejmě ci = Si / S, i =…