13.4.2 Materiály a aplikace plastů
Ing. Miloš Sova, CSc.
Výběr plastu pro konkrétní aplikaci v medicíně je složitou záležitostí a je omezen celou řadou faktorů. V současné době se v tomto oboru využívá několik set druhů termoplastů a reaktoplastů. Téměř každý druh plastu má alespoň jeden typ, který je vhodný pro aplikace v medicíně nebo farmacii. Materiály se dají rozdělit do 5 hlavních skupin:
Komoditní termoplasty zahrnují polyethylény, polypropylén a PVC. Jejich podíl na celkové spotřebě plastů v oboru se pohybuje kolem 8 %. Základní aplikace představují injekční stříkačky, sáčky, komponenty pro jednorázové použití, tkaniny a netkané textilie. PVC kombinuje některé přednosti polyolefinů a styrénových plastů. Konkrétně jde o čirost, lesk a schopnost tváření fólií.
Styrénové plasty se podílejí na celkové spotřebě zhruba 17 % a používají se především pro obaly a výrobky pro jednorázovou spotřebu. Patří sem především standardní PS a houževnatý PS (PS-HI). Hlavní předností je čirost a vysoký lesk.
Technické (inženýrské) plasty vynikají mechanickými vlastnostmi, a proto se v medicíně často používají pro různé konstrukční prvky přístrojů. Na celkové spotřebě se podílejí zhruba 12 %: hlavními zástupci jsou polyamid (PA), polykarbonát (PC), polyacetál (POM) a polysulfon (PSU). Jsou součástí dialyzátorů, přístrojů pro okysličování krve a slouží také pro výrobu katetrů a laboratorních potřeb.
Reaktoplasty mají ve srovnání s termoplasty podstatně nižší podíl na spotřebě v oboru, dosahuje ca 9 %.
Ze skupiny elastomerů se v oboru medicíny používají hlavně termoplastické elastomery (TPE), podíl spotřeby je necelých 5 %. Jejich předností je flexibilita a houževnatost v širokém rozmezí teplot. Kromě toho jsou rezistentní vůči oxidaci a hydrolýze. Nacházejí použití v celé řadě aplikací, jako nejvýznamnější se uvádějí různé hadičky a spojovací prvky lékařských přístrojů.
Nahoru Požadavky na plasty
Vysoká úroveň evropského zdravotnictví, značné nároky na bezpečnost pacientů a lékařů a výkonná technika vedly v posledních letech k mnoha výrobkovým inovacím a řadě zcela nových lékařských přístrojů. Novinky se týkají zejména dávkovacích systémů na léky a pomocných prostředků a nástrojů pro chirurgii. Plasty používané v medicíně musí samozřejmě vykazovat příslušné mechanické a tepelné vlastnosti. Navíc musí podle konkrétní aplikace splňovat různé požadavky, typické pro medicínu:
• musí být biokompatibilní ve styku s pokožkou, krví a tkání,
• musí být možné sterilizovat je v autoklávu, gama -paprsky nebo jinými postupy,
• musí mít velmi dobrou chemickou odolnost a vydržet účinek silných dezinfekčních prostředků.
O významu plastů v medicíně svědčí skutečnost, že významní producenti zahajují vývoj typů určených speciálně pro tento obor. Příkladem je firma Ticona (Hoechst + Celanese), která již nabízí typy MT (medical technology) u značek Hostaform (POM) a Celanex (PBT), v případě polymerů Fortron (PPS) se jedná o řadu 9000. Pro aplikace v medicíně…