dnes je 21.11.2024

Input:

Lepidla z polyvinylalkoholu

6.7.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

11.1.8 Lepidla z polyvinylalkoholu

Ing. Miloš Sova, CSc.

Charakteristika

Polyvinylalkohol se vyrábí alkoholýzou polyvinylacetátu methylalkoholem při teplotě 50 až 60 °C a za přítomnosti kyselých (kyselina sírová, chlorovodíková) nebo alkalických látek (methanolát sodný), acetátové skupiny jsou nahrazeny skupinami hydroxylovými:

Nejjednodušší přípravou lepidla z polyvinylalkoholu je rozpuštění prášku polymeru ve vodě. Rozpustnost je značně ovlivněna molekulovou hmotností původního polyvinylacetátu a stupněm hydrolýzy. Polymerační stupeň obchodních typů polymeru bývá 500 až 2200.

Rozpustnost ve vodě

Polymer obsahující 5 % hydroxylových skupin se nerozpouští ve vodě, ale rozpouští se v organických rozpouštědlech. Polymer s obsahem hydroxylů 20 % se už částečně rozpouští ve studené vodě, při obsahu hydroxylů 40 % je už zcela rozpustný.

Z typů hydrolyzovaných asi ze sedmdesáti pěti procent pocházejí lepidla, která mají nejpevnější spoje. Pro zvýšení ohebnosti fólií z polyvinylalkoholu se někdy polymer plastifikuje glycerolem, ethylénglykolem nebo butylénglykolem.

Aby se snížila cena lepidla, může se přidávat oxid titaničitý, škrob, močovina, želatina. Pro zesíťování polyvinylalkoholu se používají soli kovů, anorganické kyseliny, dvojsytné organické kyseliny a aldehydy.

Polyvinylalkohol je

Nahrávám...
Nahrávám...