11.1.6.3 Lepidla z butylkaučuku a z polyizobutylénu
Ing. Miloš Sova, CSc.
Jejich základem je v prvním případě statistický kopolymer izobutylénu a izoprénu, ve druhém případě homopolymer izobutylénu.
Zatímco polyizobutylén je po polymeraci zcela nasycen, a proto ho nelze vulkanizovat, butylkaučuk je nenasycený a lze ho vulkanizovat sírou, vulkanizaci lze urychlit merkaptobenzthiazolem nebo polynitrózo-sloučeninami Přídavek oxidu zinečnatého nebo jiných kovových oxidů zvyšuje kohezní pevnost lepených spojů a lepivost. Určité zvýšení těchto parametrů lze dosáhnout i přídavkem sazí. Tuhost spojů zvyšuje oxid a uhličitan hořečnatý. Všeobecně jemná plniva zvyšují kohezní pevnost a tuhost, snižují studený tok i lepivost. Lístkovitá plniva jako grafit a talek zvyšují odolnost proti chemikáliím a kyselinám, zvyšují i nepropustnost vůči plynům.
Polyizobutylénová lepidla jen vysychají odpařováním rozpouštědel, vulkanizovat se nedají.
Oba polymery se rozpouštějí v uhlovodících a v chlorovaných rozpouštědlech, nerozpouštějí se v ketonech, esterech a alkoholech. Pro přípravu lepidel se hodí hexan, heptan, chlorid uhličitý a podobně. K přípravě lepidel o větší viskozitě se používá například cyklohexan a chlorovaná rozpouštědla, kdežto roztoky v parafinických nebo v aromatických uhlovodících mají…