6.4.2.11
Dráty pro tavné svařování hořčíku a jeho slitin
Ing. Josef Trejtnar
Svařování hořčíku a jeho slitin bylo v minulosti věnováno jen velmi málo pozornosti a touto tématikou se zabývalo pouze omezené množství výrobců. V současné době především v leteckém a automobilovém průmyslu i ve výrobě přístrojové techniky i ve spotřebním průmyslu potřeba rychle vzrostla, což vyústilo i ve zpracování příslušné normy pro svařovací materiály.
Při svařování hořčíku a jeho slitin vznikají podobné problémy jako při svařování hliníku a jeho slitin a navíc existuje nebezpečí vznícení hořčíku vzhledem k jeho náchylnosti na samovznícení při vyšších teplotách. K tomu je bezpodmínečně nutná perfektní plynová ochrana celého svarového místa, kterou zajišťuje pouze především svařování v ochranné atmosféře čistého argonu (MIG,WIG) nebo helia pro masivnější díly (MIG)
Z důvodu vysoké tepelné vodivosti jsou potřebné zdroje o vyšším výkonu. Svařuje se obvykle střídavým proudem event. se stejnosměrným proudem v zapojení DCEP.
Klasifikace drátů a tyčí pro svařování hořčíku a jeho slitin podle ČSN EN ISO 19288
Klasifikace a značení uvedených přídavných materiálů je společná pro technologie MIG (GMAW) i WIG (GTAW) a je založena čistě na jejich chemickém složení.
Obsahuje dvě části:
První část znamená označení produktu, což v našem případě je S
Druhá část vychází z označení jednotlivých chemických složení drátů s hlavní značkou Mg a s číselným označením slitiny podle následující tabulky.
Tabulka Klasifikace drátů pro svařování hořčíku a slitin hořčíku podle EN ISO 19288
Použití klasifikace je patrné z následujících příkladů:
Příklad 1:
Drát EN ISO 19 288 – S Mg 1611A
kde S – označuje svařovací drát
Mg – určení pro svařování hořčíku a jeho slitin
1611A – s konkrétním složením podle označení v tabulce "Klasifikace drátů pro svařování hořčíku a slitin hořčíku podle EN ISO 19288"
Lze používat i alternativní klasifikační značení, které kromě povinného výše uvedeného značení používá i značení dodatkové pomocí chemických značek a jmenovitých obsahů jednotlivých prvků. Toto značení však nemůže být používáno samostatně.
Pak stejný typ drátu bude označen:
NahoruDrát EN ISO 19288 – S Mg 1611A (MgAl6Zn1)
Příklad 2:
Pro označení jiného typu drátu s chemickým složením rozdílným od typů v tabulce Klasifikace drátů pro svařování hořčíku a slitin hořčíku podle EN ISO 19288 užívá klasifikace označení Z, jak je vidět z dalšího příkladu.
NahoruDrát EN ISO 19288 – S Mg Z (MgAl10Be0,005)
kde Z – znamená chemické složení mimo dané rozsahy v tabulce "Klasifikace drátů pro svařování hořčíku a slitin hořčíku podle EN ISO 19288",
a…