6.6
Dráty pro plamenové svařování
Ing. Josef Trejtnar
Plamenové svařování patří mezi nejstarší používané technologie svařování a jeho historická úloha už ustupuje do pozadí.
Teplo, vznikající hořením hořlavého a oxidujícího plynu taví jak základní materiál, tak i přídavný materiál, dodávaný ručně svářečem a vytváří vlastní svarovou lázeň. Metoda má zcela nezastupitelné postavení v opravárenském průmyslu, při renovacích a při svařování tenkých plechů především z běžných nelegovaných ocelí, případně z ocelí pro vyšší teploty.
Je postupně nahrazována především metodou svařování v ochranné atmosféře a to hlavně z důvodů nižších deformací a lepší kvality svarových spojů. Proto je i nabídka přídavných materiálů omezená a soustřeďuje se na několik používaných druhů.
Přídavným materiálem je drát v délkách obvykle 1000mm (někdy i 700 mm), dodávaný v průměrové řadě dle ČSN EN ISO 544 (055001) nejčastěji v průměrech 1,6 – 2,0 – 2,5 – 3,2 – 4,0 a 5,0 mm. Většina těchto drátů je vyráběna jako poměděné s vyraženým označením nejméně na jednom konci. Podmínky pro značení, balení a skladování jsou stejné jako pro jiné druhy svařovacích drátů. Dodávány jsou většinou v krabicích nebo v uzavíratelných tubusech o hmotnosti 5 až 10 kg drátu.
V praxi jsou někdy pro potřeby opravárenského průmyslu pro plamenové svařování používány i nastříhané plněné elektrody různého typu popř. lité tyče speciálního složení.
Dráty pro plamenové svařování jsou klasifikovány podle jejich chemického složení, které musí odpovídat požadavkům ČSN EN ISO 20378 (055320) nebo AWS A5.2 resp. A5.15
Klasifikace drátů pro plamenové svařování podle ČSN EN ISO 20378
V průběhu roku 2018 byla připravena a v ISO odsouhlasena nová klasifikační norma pro dráty pro plamenové svařování nelegovaných a žáropevných ocelí EN ISO 20378, která od dubna letošního roku (2019) nahrazuje původní evropskou normu EN 12536 z roku 2000. Nová klasifikace využívá stejný systém označování jako předchozí dokument s tím, že rozšiřuje a částečně i upravuje počet různých chemických složení drátů tak, aby nové typy odpovídaly i AWS A5.2.
Klasifikace a značení drátů vychází pouze z jejich chemického složení tak, jak uvádí následující příklad.
NahoruSvařovací drát (ČSN EN) ISO 20378 – O III
kde:
ISO 20378 označuje číslo této normy
O – písmeno, které označujíce svařovací proces, tj. plamenové svařování
III – označení pro chemické složení drátu podle následující tabulky
Tabulka Označení pro chemické složení drátů pro plamenové svařování podle ČSN EN ISO 20378
Klasifikace drátů pro plamenové svařování podle AWS A5.2
Svařovací dráty pro uvedený účel jsou podle této rovněž široce používané americké normy klasifikovány na základě mechanických vlastností jejich svarového kovu ve stavu po svařování s tím, že rovněž musí být zaručeno předepsané chemické složení tohoto kovu.
Vysvětlení je provedeno na následujícím příkladu:
Svařovací drát AWS A5.2
NahoruR 60 – (G)
kde:
R - označuje drát pro svařování plamenem
60 – označuje minimální pevnost svarového kovu z tohoto drátu ve stavu po svařování
v jednotkách " ksí" (v tab. 2 je tato hodnota převedena na v Evropě běžné MPa)
přičemž je zaručeno chemické složení podle tabulky 3
-(G) – možné doplňkové…