dnes je 15.1.2025

Input:

Dezénování

6.7.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

11.3.2 Dezénování

Ing. Miloš Sova, CSc.

Výzkum

Dezénování nebo také vzorování je postup, při kterém se materiály, především v pásech či pruzích, opatřují povrchovým reliéfem. Poměrně často je tento způsob uplatňován u výrobků z měkčeného PVC, a to zejména u fólií a koženek a také u syntetických usní. Dnes se dezénování uplatňuje v daleko širší míře u celé řady dalších materiálů a neplní vždy jen dekorativní účel. Při vlastním technologickém postupu dezénování je obvykle požadovaný vzor, jehož nositelem je kovový, ale v poslední době také keramický válec, vtlačován do hladkého povrchu materiálu, který má být dezénován. Buď válec, nebo dezénovaný materiál jsou při tom ohřáty a reprodukovatelnost přenášeného vzoru závisí na teplotě a přítlaku. Obě veličiny mohou být regulovány, u teploty jde hlavně o ochlazení po průchodu dezénovacími válci. V některých případech je dezénování zařazeno přímo jako součást válcovacích či natíracích linek. Schéma jednoduché dezénovací jednotky je uvedeno na obrázku.

Schéma dezénovacího zařízení:

1 - ohřev materiálu, 2 - dezénovaný materiál, 3 - dezénovací válec, 4 - opěrný válec

Mikrodezény

Rozhodujícím faktorem je samozřejmě kvalita předlohy, v dnešní době lze vytvářet i mikrodezény na kovových či keramických válcích, a tak dosahovat i mikrodezénu na příslušném povrchu.

K charakterizování drsných povrchů, na kterých se vyskytují pravidelně nebo nepravidelně se opakující defekty, záměrně nebo náhodně vytvořené, se používá indexů. Pro naše účely postačí uvést indexy drsnosti Ra a Rz.

Indexy drsnosti Ra a Rz

Index Ra je univerzálně uznávaný mezinárodní parametr, zvaný index drsnosti. Je dán aritmetickým průměrem absolutních hodnot odchylek profilu od středové linie a je definován jako:

a je uváděn v mikrometrech. Čím je hodnota Ra nižší, tím je povrch

Nahrávám...
Nahrávám...