8.5.5.5 Automatizační technika pro výrobu vstřikovaných plastových dílů
Ing. Miloš Sova, CSc.
Nahoru Proč automatizovat?
V dnešní době si již nedovedeme představit moderní výrobu vstřikovaných dílů bez možnosti připojení celé řady periferních pomocných zařízení, ke kterým řadíme též různé manipulátory, jinak nazývané roboty. Vysoká náročnost výroby ve spojení s nutností přesné reprodukovatelnosti vstřikovacích cyklů vede dnes k tomu, že manipulátory, a obzvlášť je-li jejich řízení pevně implementováno do řízení stroje, paradoxně přestávají být periferními zařízeními a stávají se nedílnou součástí vstřikovacího stroje. Právě zachování plynulosti, exaktní reprodukovatelnosti a maximální rychlosti vstřikovacích cyklů bez rizika vstupu lidského faktoru jsou jedny z nejdůležitějších hnacích motorů při nasazování automatizační techniky do vstřikovacích procesů. Do budoucna můžeme očekávat též s ohledem na vzrůstající cenu lidské práce nasazení manipulační techniky i v místech, kde dnes převládá ruční obsluha.
Potřebu automatizace výrobních cyklů můžeme kromě výše uvedených důvodů rozdělit na několik hledisek:
a) výroba rozměrných a těžkých výstřiků na velkých strojích, kde je automatizace nezbytností z hlediska velmi obtížné, či dokonce nemožné ruční manipulace (vyjímání vstřikovaných dílů z forem, případně další opracování),
b) automatizace následných výrobních postupů, jako je například odstřihávání vtoků, frézování otřepů, ukládání do chladicích přípravků, stohování atd.,
c) zakládání zástřiků a zálisků,
d) výroba vícekomponentních nebo vícebarevných výrobků na několika vstřikovacích strojích zároveň,
e) nasazení v čistých a bezprašných provozech, např. při výrobě zdravotnického mateiálu, kde je nutné na maximální míru omezit pohyb obsluhujícího personálu.
Nahoru Co je to manipulátor?
Manipulátor, jak je patrné již z jeho názvu, slouží při výrobě vstřikovaných dílů k manipulaci s nimi. Ať už k prostému vyjímání výrobků ze vstřikovacích nástrojů neboli forem a jejich ukládání na dopravníky či jiná zařízení, v případě potřeby pro další mezioperace, jako je např. odstřihávání vtoků či vážení výrobků, nebo též k zakládání různých komponent do vstřikovacích nástrojů (nejčastěji kovových nebo textilních součástí určených k zastříknutí). Jeho úkolem je co nejrychleji a zároveň co nejšetrněji vyjmout vstřikovaný díl z formy, případně založit komponent pro zastříknutí, aby minimálně zdržoval spuštění dalšího vstřikovacího cyklu a tím umožnil co nejefektivnější výrobu.
Obrázek manipulátoru:
Samotný manipulátor sestává ze základního přístroje, který tvoří většinou 3 osy, umožňující pohyb ve třech rovinách. Tyto…